Raffles Hotels & Resorts w Hotelu Europejski w Warszawie

Jak planuje inwestor Raffles Hotel Europejski w Warszawie ma otworzyć luksusowe wnętrza zachowując swoją niepowtarzalność i stylowość budynku. Europejski to w końcu Hotel z tradycjami i historią. Hotele Raffels zostały założone przez dwóch Armeńskich braci pochodzących z Persji Martina i Tigrama Sarkies w 1887 w Singapurze. W późniejszych latach dołączyli do nich bracia ich kuzyni Ariet i Arshak Martyrose Arathoon. Kuzyni ze swą pomysłowością i innowacyjnością zbudowali Hotele – ikony na miarę tamtejszych czasów. Nazwali je Stamford Raffles.  Jako inwestorzy nowoczesnego Singapuru wiedzieli o sukcesie luksusowych hoteli na całym świecie. Hotele były zarządzane przez spółkę o nazwie: Fairmont Raffles Hotels Internationals, które posiadają zawsze dziedziniec z ogrodem w stylu Viktoriańskim.

Rafles Hotel in 1923. zdj Raffles Hotels & Resort

Rafles Hotel in 1923. zdj Raffles Hotels & Resort

Później grupę hoteli przejął filantrop Arab Mohamed Alsagoff z Chińskim przedsiębiorcą Seah Liang Seah, który rozbudował i wprowadził modernizację Hoteli. Projektowaniem zajął się światowej architekt Alfred John Bidwell, który był właścicielem najstarszej firmy i pracowni designerskiej w Singapurze. Modernizacje ukończono w 1899 roku.Hotel został wyposażony w dodatkowe korytarze, salon bilardowy, sale balową, zadaszenie przy wejściu. W czasach wielkiego kryzysu, kiedy sieć również została dotknięta skutkami ekonomicznymi. Syndyk masy upadłościowej w 1931 roku ratując całą sieć wystawił na sprzedaż. Dwa lata później spółka została przekształcona w Raffles Hotels LTD.  i podniosła sieć hoteli z kłopotów finansowych. Podczas drugiej wojny światowej gdzie Japonia okupowała Singapur, generałowie Japońskiej armii tańczyli walca na balach i bankietach. Po drugiej wojnie światowej Hotel był instytucją gdzie przetrzymywano więźniów wojennych. W 1987 rząd Singapuru zdeklarował, że Hotel Raffles będzie Narodowym pomnikiem. Po dwóch latach Hotel jako instytucja został zamknięty i zainwestowano w niego 160 milionów dolarów aby odbudować dawną jego świetność. Firma Ssangyoung z południowej Korei Demokratycznej ukończyła projekt w ciągu dwóch lat. Hotel znowu mógł przyjmować gości, zachowując dawny swój styl drewnianych podłóg, ręcznie tkanych 100 letnich dywanów. W barze serwowano również regionalne drinki, czytając literaturę autorów nowel dwóch Brytyjczyków: Ernesta Hemingwaya i Somerset Maumgham. Oni właśnie przez dekady jako honorowi goście Hotelu objęli patronat w latach świetności Hotelu.

Raffles w Singapurze pólnocna częśc budynku zdj. Raffles Hotels & Resort.

Raffles w Singapurze pólnocna część budynku zdj. Raffles Hotels & Resort.

W roku 2005 spadkobiercy hotelu Raffles i spółki Raffles holding, Colony Capital LCC i jego obecny Prezes Thomas J. Barrack zapewniał o szacunku do historii i budynku Hotelu Raffles i ochroni sam budynek przed przebudową.

Raffles Hotel w Singapurze główe wejście od dziedzińca w stylu Viktoriańskim zdj. Raffels Hotels & Resort.

Raffles Hotel w Singapurze główne wejście od dziedzińca w stylu viktoriańskim zdj. Raffels Hotels & Resort.

8 marca 2010 roku ogłoszono w Singapurskich mediach, że Hotel zostanie kupiony za 275 milionów dolarów amerykańskich przez spółkę Quatar Investment Authority. Katarski inwestor obiecał zastrzyk finansowy dla całej sieci Hoteli w kwocie 467 milionów dolarów w zamian za udział 40 % akcji sieci luksusowych Hoteli Fairmont. Kontrakt został podpisany i rozpoczęto realizacje projektu.

Raffles Hotel W singapurze. Widok na Apartament prezydencki. zdj. Raffles Hotel & Resort.

Raffles Hotel w Singapurze. Widok na Apartament prezydencki. zdj. Raffles Hotel & Resort.

Hotel Raffles został zamknięty w 2012 roku i służy obecnie jako Muzeum, gdzie wystawiono zdjęcia odwiedzających go sławnych ludzi ze świata polityki, muzyki, biznesu.Oprócz muzeum to również galeria luksusowych marek takich jak: Louis Vitton oraz Tiffany.

Raffles w Singapurze. Pokój zdj. Raffles Hotels & Resort.

Raffles w Singapurze. Pokój zdj. Raffles Hotels & Resort.

Rozwój sieci przypada na przełom pierwszego i drugiego tysiąclecia. Na początku w 1997 powstały Hotele w Kambodży i Hamburgu. Następnie w 2000 roku hotel w Beverly Hills, luksusowej dzielnicy celebrytów i światowej sławy aktorów.  W 2002 roku dołączyła do sieci Raffles Japońska grupa luksusowych Hoteli Okura z 23 obiektami. Zależało im bardzo na światowym marketingu jaki ma Raffles Hotels.

Raffles Hotel w Dubaju. Zdj. Głównego wejścia. Zdj udostępniono przez Raffles Hotel & Resort

Raffles Hotel w Dubaju. Zdj. Głównego wejścia. Zdj. udostępniono przez Raffles Hotel & Resort

Raffles Hotels Filipiny zdj. Raffles Hotels & Resort.

Raffles Hotels Filipiny zdj. Raffles Hotels & Resort.

Raffles Hotel celując w luksusowych gości buduje Hotel na „Seszelach”.  W 2006 roku otwiera swój pierwszy obiekt w Pekinie. Następną inwestycją idąc za prestiżowymi gośćmi jest Hotel w Dubaju, gdzie zarządzana przez „Wafi Group”. W 2007 roku 18 października kolejny hotel to wymarzony Paryż o nazwie Le Royal Monaceu. Obecnie Raffles Hotel posiada 12 obiektów powołując się na dane z listopada 2014 roku: 7 w Azji, 2 w europie i 3 w Regionie MEA ( Middle East Afirca ) Czyli bliski wschód i Afryka.

W projekcie nowych obiektów, oprócz naszego Europejskiego są również 3 hotele w Arabii Saudyjskiej, Egipcie i Chinach. Projekty zrealizują się do 2019 roku.

Raffles Hotel w Dubaju zdjęcie Lobby hotelowego zdj. udostępniono przez Raffles Hotels & Resorts.

Raffles Hotel w Dubaju zdjęcie Lobby hotelowego zdj. udostępniono przez Raffles Hotels & Resorts.

Raffles Hotel W Singapurze. Jadalnia- sala konferencyjna w Apartamencie prezydenckim. zdj. Raffles Hotels & Resort.

Raffles Hotel W Singapurze. Jadalnia- sala konferencyjna w Apartamencie prezydenckim. zdj. Raffles Hotels & Resort.

O remoncie Hotelu Europejskim w Warszawie piszą również stołeczne media:

„Trzeba także wzmacniać stropy, rozebrać salę balową zajmującą parter wewnętrznego dziedzińca hotelu i wgryźć się na trzy piętra pod ziemię, po uprzednim wzmocnieniu gruntu, tak by zbudować podziemny parking. Rozebrany został dach hotelu (nie jest historyczny, wykonano go z żelbetu po wojnie). Nowy dach o tym samym kształcie co stary zostanie podniesiony – jego kalenica będzie o trzy metry wyżej niż obecna. Chodzi o to, żeby pod spodem zmieściły się wygodne biura.

– Nowy dach będzie na metalowej konstrukcji – mówi Jocelyn Fillard, architekt z pracowni Sud Architectes, która projektuje przebudowę Europejskiego. W Polsce znamy ją m.in. z łódzkiego centrum handlowego Manufaktura oraz nowego dworca kolejowego w Katowicach. Na szklanym dachu znajdą się metalowe listwy mające kolor spatynowanej miedzi. Jocelyn Fillard mówi, że listwy będą działać trochę jak żaluzje: zacieniając wnętrza biur, a oglądane z poziomu chodnika będą wyglądać jak lity metalowy dach.

Wszystkie elementy remontu hotelu zostały zaakceptowane przez stołecznego konserwatora zabytków, ale podnoszenie dachu budziło wiele kontrowersji.

– Wygląda nieźle – ocenia varsavianista Jarosław Zieliński. – Jedyny błąd, jaki widzę, to zaniechanie odbudowy wystawki nad ryzalitem wejścia głównego, która została usunięta po wojnie. Zamiast tralkowej balustrady, która jest w całości powojennym dodatkiem, można by w tym miejscu wysunąć czwarte piętro do linii elewacji, tak jak to było kiedyś. Nowy dach jest znacznie bardziej udany niż ten nad Bristolem. Trochę przypomina wiedeńskie rozwiązania, gdzie na wielu zabytkowych budynkach po zniszczeniach wojennych konstruowano szklano-metalowe dachy, często znacznie bardziej odważne w formie.”

Hotel Raffles na Seszelach. Widok z tarasu i domków. zdj. Raffles Hotels & Resorts.

Hotel Raffles na Seszelach. Widok z tarasu i domków. zdj. Raffles Hotels & Resorts.

Wkrótce taki rarytas hotelowy powstanie w stolicy naszego Państwa. Czy będzie tak luksusowy jak pozostałe obiekty ? Jestem przekonany o klasie, wystroju i designie. Biura projektowe to najwyższej klasy designerzy. Będę was informował na bieżąco o poczynaniach Warszawskiego Raffles Europejski.

Hotel Europejski w Remoncie zdj. m.warszawa.gazeta.

Hotel Europejski w remoncie zdj. m.warszawa.gazeta.

 

 

Reklamy