High- technology w Hotelach – Konferencja BRIEF i STREFY MICE

W środę 8 lipca wziąłem udział w konferencji, dotyczącej nowych technologi w Hotelarstwie. Konferencję prowadził Redaktor Naczelny BRIEF’a i Autorka Bloga StrefaMICE.pl Ania, którą poznałem osobiście na targach Eventowych, organizowanych w strefie konferencyjnej Stadionu Narodowego w Warszawie. Pierwsza konferencja Briefa była w kwietniu o niej możecie przeczytać tutaj.

Nowe technologie w dzisiejszym życiu są obecne na co dzień. Hotele korzystają również z nich, serwując swoim gościom. Goście oczekują nowoczesnych mebli , dywanów, zapachów ale również nowinek technologicznych. Bezpłatny Internet WIFI to już nie jest luksus, to standard z którego korzystamy codziennie. Szybkie łącze to oczekiwania turystów. Sieci hotelarskie pobierają nadal opłaty za szybkie łącze zwane HSIA ( od angielskiego słowa Hight Speed internet access)

Ania Nowakowska autorka bloga Strefa Mica, Hotelarz człowiek eventowe.

Ania Nowakowska autorka bloga StrefaMICE, hotelarz, człowiek branży  eventów i miejsc spotkań.

Sieć Mariott  testuje unowocześnioną maskę sferyczną, która powstała w technologi militarnej ponad 50 lat temu. Pierwsza maska to rok 1960. Oparta była tylko na wirtualnym ekranie. Obecnie Maska sferyczna o nazwie Oculus RIFT to produkt samsunga Gear VR, składająca się z dwóch szkieł ogniskowych i Smartfon z odpowiednią aplikacją, doczepiony do maski. Zakłóca pracę błędnika i pracę ludzkiego oka. Już dziś możemy zobaczyć cały hotel od wewnątrz i zewnątrz. Pozwala na odczucie emocji bardzo podobnych do emocji odczuwanych na żywo w Hotelu. Wirtualny obraz rzeczywistości przez maskę sferyczną ma charakter marketingowy i sprzedażowy. Obecnie tą technologię wykorzystują linie lotnicze Quantas, które serwują swoim pasażerom dawkę emocji. Pasażer może wybrać hotel i okolice gdzie leci. Aplikacji jeszcze nie wykorzystuje booking.com. Powodem tego jest brak zainteresowania ze strony potencjalnych gości , którzy po wirtualnym spacerze instalowanym na stronach internetowych,nie czują jeszcze potrzeby nagrywania obrazów. Wystarczy do tego kamera sferyczna, która rejestruje obraz dookoła nas. Zaawansowana technologia wykorzystywana jest na targach Expo 2015 w Mediolanie, na stoisku polskim. Można dokładnie zobaczyć Zamek Królewski i Plac Zamkowy z każdej strony.

Projekt maski sferycznej z 1960 roku wykorzystywany w technice militarno-wojskowej.

Projekt maski sferycznej z 1960 roku, wykorzystywany w technice militarno-wojskowej.

Four season również zainstalował maskę.

Four season również zainstalował maskę.

Osobiście próbowałem Maskę sferyczną. Jak widać gadżet nie do okiełznania.

Osobiście próbowałem Maskę sferyczną. Jak widać gadżet nie do okiełznania.

DSCN0145

Kolejka rollercoaster jechała bez przestanku.

Wirtualny pokój hotelowy.

Wirtualny pokój hotelowy.

DSCN0139

Oprócz technologi maski sferycznej Samsung pokazał swoje telewizory, które wkroczyły już na rynek polski. Nazywane Smart TV a w hotelarstwie TV IP, o których pisałem już w Świecie Hoteli. Smart TV to już ekran z systemem androidalnym, gdzie nie musimy korzystać z płatnych kanałów TV. Możemy ściągnąć każdą aplikację na ekran i posługiwać się nią  przez cały swój pobyt. W hotelach przy lotniskach nie ma żadnego problemu, aby zainstalować program przylotów i odlotów jako dodatkową funkcję do TV. Oprócz wyżej wymienionych funkcji, nie sposób nie wspomnieć o instalowaniu „hotel directory” Wielkie korporacje hotelowe od 7 lat odchodzą od form papierowych i instalują informatory w TV. Stacje czołowe to już nie skrzynie wstawiane w szafach rakowych, lecz serwery instalowane w chmurze.

DSCN0140

Na konferencji przedstawiono również film o nowoczesnych zamkach elektronicznych, które otwierają drzwi pokoi za pomocą smartfona. Jestem pewien, że działa to za pomocą kodów QR, otrzymywanych w recepcji lub kiosku po zameldowaniu się w hotelu. Na świecie testowane są również okulary Google, które mogłyby otwierać zamki. Niestety nie mogą one wejść na wiele rynków europejskich, ze względu na regulacje prawne, gdyż nie można byłoby wykorzystywać wizerunku gościa bez jego zgody. Smartwatche to również element technologi, wykorzystywany w hotelarstwie jako informacja dla gościa, który chce się dowiedzieć o temperaturze powietrza, atrakcjach turystycznych w okolicy. Istnieje naprawdę wiele hoteli, również tych korporacyjnych, które wprowadzają nowe marki, jak marka Aloft sieci Starwood Hotels & Resort. Na konferencji inwestorów hotelarstwa w czerwcu, w Hotelu Westin mogłem dowiedzieć się więcej na ten temat. Concierge Robot oprowadza gości po hotelu, wyświetlając informacje na ekranie krystalicznym. Kolejną Marką sieci Marriott to marka Moxy, która ma otworzyć 160 hoteli typu Smart. Pierwszy będzie otwarty w tym roku w Mediolanie.

DSCN0141

 

Na konferencji można było się dowiedzieć o systemach androidalnych i jaką rolę odgrywają w dzisiejszym świecie. Obecnie jesteśmy poniekąd niewolnikami technologi ale również umożliwia nam dostęp do najszybszej informacji.

Podsumowując; Hotele High-Tech będą obecne w naszym życiu i będą bardziej powszechne. Nie można się przed nimi bronić, bo to już wkrótce nasza rzeczywistość.

2 thoughts on “High- technology w Hotelach – Konferencja BRIEF i STREFY MICE

  1. Pingback: Vienna House najnowsze technologie w salach konferencyjnych | LATEK HOTELS hotelowe dylematy dla pasjonatów hotelarstwa, podróżników

  2. Pingback: Technologie biometryczne w hotelarstwie | LATEK HOTELS hotelowe dylematy dla pasjonatów hotelarstwa i podróżników

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.