Gardini Naxos na Sycylii kolebka Greków – Hilton Hotel i Hellenia Hotel – część druga

Tak jak wam obiecałem, kolejny wpis o Sycylijskich Hotelach i zabytkach. Spacerując po plaży, a wieczorem po ulicach kurortu Gardini Naxos, koniecznie musiałem odwiedzić dwa Hotele „topowej” klasy. Przytoczę kilka ważnych faktów historycznych, które dadzą możliwość odczucia sycylijskiego klimatu.

Otoczona trzema morzami Sycylia ma kształt zbliżony do trójkąta. Starożytni nazywali ją „Trinakria”. Obecnie symbol trzech nóg i centralnie położonej twarzy, powtarza się niemal  w każdym sklepie z pamiątkami. Legenda głosi, że Meduza swoim spojrzeniem zamieniała żywe istoty w kamień. Obecnie sprzedawcy reklamują pamiątkę, jakoby miała przynieść szczęście w domu, o ile powiesi się ją tuż przy wejściu, w celu odstraszenia intruzów.Wyspa nie jest jednorodna – każda z jej części ma odrębny charakter i własną historię. Wszystkich mieszkańców Sycylii jednoczy patriotyzm.

Trinakria głowa z trzema nogami. Powyżej aktualne symbol Sycylii - Słońce. zdj. Latek Hotels.

„Trinakria”- głowa z trzema nogami. Powyżej aktualne symbol Sycylii – Słońce. zdj. Latek Hotels.

Dzisiejszy Symbol Sycylii to jak widzicie na zdjęciu powyżej, wszechobecne słońce, które towarzyszy Sycylijczykom od wieków. Ponad dwa tysiące lat temu Sycylią władali Grecy, Kartagińczycy, Rzymianie, Bizantyjczycy i Arabowie, Normandowie i Hiszpanie. Długotrwały wpływ różnych kultur sprawił, że cechy narodowe współczesnych Sycylijczyków wydają się sprzeczne – są oni zarazem wyniośle powściągliwi i wylewnie gościnni. Dało się zauważyć na co dzień, nie tylko w hotelu ale również  w sklepach spożywczych, lodziarniach, autobusach, pociągach. Poniżej informacje o sklepach i godzinach otwarcia.

Na Sycylii sklepy są czynne od poniedziałku do soboty od 8 lub 9 do 13. Od godziny 13.00 do 17.00 Sycylijczycy mają „Siestę” i odpoczywają w największy upał.Wspomniane sklepy otwierane są po odpoczynku i czynne do godziny 21.Wyjątkiem są duże galerie handlowe, które są otwarte bez żadnej przerwy. Większość sklepów jest zamknięta w niedzielę, z wyjątkiem galerii handlowych. Sklepy jeśli są otwarte to tylko do południa lub najwyżej do godziny 14.00. Nie spotkałem żadnych sieciowych sklepów niemieckich czy francuskich marek. Banki otwarte są od 8.00 do 13.00 i od 15.30 do 17.00. Restauracje zwykle zamknięte są raz w tygodniu lub otwierane po godzinie 17.00 do północy. W ciągu roku, przez jeden miesiąc zimowy restauracje są zamknięte, ze względu na niski sezon turystyczny.

Risotto z włoskimi małżami i pasta krewetkową. Pyszna sprawa zdj. Latek Hotels.

Risotto z włoskimi małżami i pasta krewetkową. Pyszna sprawa zdj. Latek Hotels.

W Hilton Gardini Naxos zauważyłem, że większość gości to Skandynawowie- głównie Duńczycy jak również Anglicy i Rosjanie. Ci ostatni, to dominujący goście  Hotelu. Wieczorem, po godzinie 23.00, znaczna ilość gości przebywa w lobby, którego powierzchnia mogłaby służyć jako atrakcyjna sala balowa. Muzyka „na żywo” to już nie luksus we włoskich hotelach, usytuowanych w kurortach na włoskim wybrzeżu,lecz konieczna forma rozrywki. Włoska nostalgiczna muzyka dobiega z barów i restauracji hotelowych, ale również kafejek i barów ulicznych, zapraszając do środka na włoskie Gellatti.

Lobby Hilton Gardini Naxos. zdj. Latek Hotels

Lobby w Hilton Gardini Naxos. zdj. Latek Hotels

Widok na ladę recepcyjną i  połowa hallu w Hilton Gardini Naxos zdj. Latek Hotels

Widok na ladę recepcyjną i połowa hallu w Hilton Gardini Naxos zdj. Latek Hotels

Jak już wspomniałem, lobby Hiltona to powierzchnia sali balowej  niejednego hotelu. Czerwone wzorzyste kanapy oraz sofy,sufit w kolorze włoskiego cappuchino, żyrandole w stylistyce antycznej Grecji, freski przedstawiające starożytną Grecję, to wystrój luksusowego Hiltona w Gradini Naxos.

Wszechobecne freski na korytarzach recepcyjnych i lobby przedstawiają starożytne greckie pochodzenie Sycylii.zdj. Latek Hotels

Freski na korytarzach recepcyjnych i lobby .zdj. Latek Hotels

Historia starożytnej Sycylii pokazana jest na wszystkich ścianach lobby Hiltona. Elegancji i smaku dodają właściwie dobrane kuliste lampy, kryształowe żyrandole i mosiężne balustrady.  Wystrój hotelu dobrany właściwie, biorąc pod uwagę historię Gardini Naxos, które w 735 roku p.n.e. zostało założone przez Chalkidyjczyków, a więc ma greckie korzenie.

Ośmioramienny świecznik obecny w luksusowych hotelach nie tylko markowych. zdj. Latek Hotels

Ośmioramienny świecznik obecny w luksusowych, hotelach nie tylko markowych. zdj. Latek Hotels

Freski przedstawiający starożytną wyspę. Pop prawej wejście do toalet w stylu korynckim.  zdj. Latek Hotels.

Freski przedstawiające starożytną wyspę. Po prawej wejście do toalet w stylu korynckim. zdj. Latek Hotels.

Ceramiczne maski są wszechobecne w sklepach z pamiątkami. Wypalane i ręcznie malowane. zdj. Latek Hotels

Ceramiczne maski są wszechobecne w sklepach z pamiątkami. Wypalane i ręcznie malowane. zdj. Latek Hotels

Ceramiczne maski zwane „PUPPI” sprzedawane w każdym sklepie z pamiątkami. Na zdjęciu, centralnie w lobby, maska wklejona w ceramiczną wazę.

żegan już Hiltona w Gradini Naxos. Z tyłu podjazd i północ. Jak widać turyści i o tek porze chcą się zameldować.  zdj. Latek Hotels.

Żegnam już Hiltona w Gardini Naxos. Z tyłu podjazd. Jest prawie północ a jak widać turyści o tej porze chcą się zameldować. zdj. Latek Hotels.

Lobby Hotelowe i jak widać z tyłu obsługa w pełni gotowa. Dodam, że 3 osoby obsługujące o godzinie 23.30.

Lobby hotelowe.Z  tyłu obsługa recepcji w pełnej gotowości. Dodam, że 3 osoby obsługujące o godzinie 23.30.

Plan Miasta. Dodałbym bardzo niezwykły stworzony na kafelkach ceramicznych. Grawerowany. zdj. Latek Hotels.

Plan miasta. Dodam, że bardzo niezwykły, bo stworzony na kafelkach ceramicznych i grawerowany. zdj. Latek Hotels.

Dokładnie naprzeciwko planu miasta / zdjęcie powyżej /  znajduje się silna konkurencja dla Hiltona – to Hotel Hellenia Yachting, również o wysokim standardzie jeśli chodzi o wystrój i obsługę. Tym razem włoska romantyczna „muzyka na żywo” dobiegała z terenu przy basenie. W hallu recepcyjnym sofy w kolorystyce: czarnej, beżowej, czerwonej oraz cappuccino. Kolumny w stylu korynckim, nawiązujące do Greków, jako pierwszych osadników. Przechodząc przez hall, mijamy bar i restaurację hotelową. Wychodząc z budynku, idziemy na dziedziniec, gdzie znajduje się basen z pięknym wzorem czerwonego, sycylijskiego kwiatka.  Miksologia profesjonalnych drinków, rodem z basenu Morza Śródziemnego, dostępna w Cocktail Barze. Cena drinków waha się od 10 do 40 Euro, w zależności od trunków. Koszt pobytu w pokoju dwuosobowym to 180 Euro, czyli równowartość 750 PLN w sezonie letnim do 110 Euro czyli równowartość 457 PLN, w sezonie zimowym.

Hotel Hellenica achting widok lobby. zdj. strona Hotelu

Hotel Hellenia Yachting. Widok lobby. zdj. strona Hotelu

Hotel Hellenica Gardini Naxos lobby. Sycylia. zdj. strona hotelu.

Hotel Hellenia Yachting lobby. Gardini Naxos. Sycylia. zdj. strona hotelu.

Hotel Hellenica Gardini Naxos łazienka w apartamencie. zdj. Strona Hotelu

Hotel Hellenia Yachting Gardini Naxos łazienka w apartamencie. zdj. Strona Hotelu

Hotel Hellenica Gardini Naxos łazienka zdj. strona hotelu

Hotel Hellenia Yachting Gardini Naxos łazienka zdj. strona hotelu

Hotel Hellenica Gardini Naxos wejście do Hotelu. zdj. strona hotelu.

Hotel Hellenia Yachting Gardini Naxos wejście do Hotelu. zdj. strona hotelu.

Hotel Hellenica Gardini Naxos widok z dachu hotelu na basen zdj. strona Hotelu.

Hotel Hellenia Yachting Gardini Naxos widok z dachu hotelu na basen zdj. strona Hotelu.

Hotel Hellenica Gardini Naxos zdj. strona Hotelu.

Hotel Hellenia Yachting Gardini Naxos zdj. strona Hotelu.

Hotel Hellenica Gardini Naxos. Ręcznie kute ogrodzenie hotelu. zdj. Latek Hotels.

Hotel Hellenia Yachting.Gardini Naxos. Ręcznie kute ogrodzenie hotelu. zdj. Latek Hotels.

Hotel Hellenica Gardini Naxos, Kamienna Fontanna przed wejściem do Hotelu zdj. Latek Hotels

Hotel Hellenia Yachting. Gardini Naxos, Kamienna Fontanna przed wejściem do hotelu zdj. Latek Hotels

Hotel Hellenica Gardini Naxos. Wejście do Hotelu pośród ceramicznych donic, waz, świeczników i strug światła z lamp iluminacyjncyh.

Hotel Hellenia Yachting. Gardini Naxos. Wejście do hotelu pośród ceramicznych donic, waz, świeczników i strug światła z lamp tworzących bajkową iluminację. zdj. Latek Hotels.

Hotel Hellenica Gardini Naxos. Lobby z zacnymi kanapami. Bardzo miękkie. zdk. Latek Hotels

Hotel Hellenia Yachting. Gardini Naxos. Lobby z zacnymi kanapami. Bardzo miękkie. zdj. Latek Hotels

Hotel Hellenica Gardini Naxos, Jak widać na sofie można się położyć. Nie próbowałem bo jest do siedzenia. zdj. Latek Hotels

Hotel Hellenia Yachting. Gardini Naxos, Jak widać na sofie można się położyć. Nie próbowałem, bo przeznaczona do siedzenia, hahaha. zdj. Latek Hotels

Hotel Hellenica Gardini Naxos. Kryształowy żyrandol robi wrażenie. zdj. Latek Hotels.

Hotel Hellenia Yachting w Gardini Naxos. Kryształowy żyrandol robi wrażenie. zdj. Latek Hotels.

Hotel Hellenica Gardini Naxos. Zdjęcie robione z krawędzi basenu. W tle grała włoska romantyczna muzyka. zdj. Latek Hotels

Hotel Hellenia Yachting. Gardini Naxos. Zdjęcie robione z krawędzi basenu. W tle grała włoska romantyczna muzyka. zdj. Latek Hotels

Hotel Hellenica Yachting Gardini Naxos. Basen Hotelowy a dokoła ratanowe leżaki z wikliny i na gumowych kółkach.

Hotel Hellenia Yachting.Gardini Naxos. Basen Hotelowy a dookoła ratanowe leżaki na gumowych kółkach.

Szyk i elegancja oraz wystrój w hotelu robi wrażenie. Na „booking.com” tylko ocena 7.6
Bardzo prawdopodobne, że spowodowana licznymi usterkami technicznymi w łazience i pokojach hotelowych. Jednak w  wystroju w ciągu dnia i w ciągu noc można się zakochać.Wkrótce kolejne opisy hoteli, tym razem w Taorminie. Greckiej osady z mnóstwem hoteli.

Widok na sycylijskie doniczki przy promenadzie w Taorminie. zdj. Latek Hotels

Widok na sycylijskie doniczki przy promenadzie w Taorminie. zdj. Latek Hotels

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.