Sylwester na Świecie i strefy czasowe

Pierwszy na świecie Nowy Rok 2016 powitali mieskańcy Oceanii, Nowozelandczycy i australijczycy. W Sydney nowy rok powitało wspaniałem pokazem sztucznych ognii.

Nowy rok 2016 w Sydeny

Nowy rok 2016 w Sydeny i pokaza szcztucznych ognii.

Jako pierwsi Nowy Rok witają mieszkańcy Oceanii – m.in. wysp Kiribati, Samoa zachodnia, wysp Tonga, gdzie północ nadchodzi, gdy w Polsce jest 11 rano.

Nowy rok 2016 w Sydeny. Pokaz sztucznych ognii.

Nowy rok 2016 w Sydeny. Pokaz sztucznych ognii.

Nowy rok 2016 w Sydeny. Pokaz sztucznych ognii.

Nowy rok 2016 w Sydeny. Pokaz sztucznych ognii.

Wcześniej niż Polska świętuje także cała Australia i cała Azja .

Mieszkańcy Moskwy powitają Nowy Rok już o 22 czasu warszawskiego.

Z kolei o 14.00 Nowy Rok hucznie powitano w Sydney. Pokazy sztucznych ogni i kompozycji świetlnych obserwowało ponad milion ludzi. Spektakl trwał 20 minut i kosztował – w przeliczeniu – 4,7 miliona euro. O hotelach, które zrealizowały swoje założenia na 2015 przeczytaciew tutaj.

Wielu mieszkańców Sydney już we wtorek przybyło do tamtejszego portu, by zapewnić sobie najlepsze miejsca do oglądania fajerwerków:

W naszym kręgu kulturowym obchodzimy go 1 stycznia, ale kiedy świętują narody kalendarzem juliańskim? Kiedy nowy rok zaczyna się według Żydów? Kiedy nowy rok świętują muzułmanie albo Chińczycy? Sprawdźcie informacje o datach Nowego Roku w innych wyznaniach i kulturach.

Według kalendarza żydowskiego, trwa obecnie 5776 rok. Jego inauguracją jest święto Rosz Ha-Szana upamiętniające stworzenie świata, w którym według wierzeń, Bóg zagląda do ksiąg w których zapisane są wszystkie uczynki człowieka. W tym roku Rosz Ha-Szana przypadło na 13 i 14 września 2015 – to święto dwudniowe.

W kalendarzu chińskim Nowy Rok to Święto Wiosny i jest najważniejszym świętem w kalendarzu – pierwsze 3 dni Nowego Roku są wolne od pracy. Kolejny rok chińskiego kalendarza będzie rokiem Małpy i zacznie się 8 lutego 2016. Jest to święto ruchome.

Chiński Nowy Rok jest najważniejszym świętem w tradycyjnym kalendarzu chińskim, przypada między 20 stycznia a 20 lutego. Kalendarz chiński jest szczególny, ponieważ nie liczy lat w jednym ciągu, ale w sześćdziesięcioletnich cyklach, gdzie każdy rok ma swoją nazwę, która stanowi kombinację 5 żywiołów i 12 zwierząt.

Chiński Nowy Rok jest uroczyście obchodzony przez ponad jedną czwartą ludzi na świecie. Tradycyjnie święto trwa piętnaście dni i kończy się Świętem Latarni.

Kalendarz juliański obowiązujący w większości państw prawosławnych różni się od gregoriańskiego. Tradycyjne prawosławne święto nowego roku kiedy bawi się w trakcie tzw. Małanek odbywa się w nocy z 13 na 14 stycznia (według naszego kalendarza).

W krajach muzułmańskich nowy rok przypada 21 marca, jest to święto Nouruz – pierwszy dzień wiosny.

W Korei nowy rok obchodzony jest przy okazji święta Seollal.  Święto to jest ruchome wynikające z kalendarza księżycowo – słonecznego.

 

Reklamy

One thought on “Sylwester na Świecie i strefy czasowe

  1. Pingback: Nowy rok na świecie – gdzie przywitano go najwcześniej ? | LATEK HOTELS hotelowe dylematy dla pasjonatów hotelarstwa, podróżników

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s