Nowy rok na świecie – gdzie przywitano go najwcześniej ?

Nowy rok witany jest najwcześniej  na wyspach Kiribati, a dokładniej najbardziej na wschód wysuniętych wysp Line. W 1994 r. w tym kraju leżącym na 33 wyspach na Pacyfiku kandydat na prezydenta obiecał, że jak wygra wybory. W jego obeitnicach wyborczych przysiągł, że wysypy Kiribati jako pierwsze będą świętować Nowy Rok. Wygrał, a przecinającą to państwo linię zmiany daty przesunięto i tradycyjnie już tam sylwester przypada najwcześniej. Od tego czasu kraj jest podzielony na trzy strefy czasowe, a w tej najbardziej wschodniej północ wypada aż o 14 godzin wcześniej niż w Londynie. Analogicznie do Polski 13 godzin wcześniej.

W tej samej strefie czasowej znajduje się Tokelau, które obejmuje grupę wysp składającą się z trzech atoli koralowych: Atafu, Nukunonu i Fakaofo i jest terytorium zależnym Nowej Zelandii. Do zmiany strefy czasowej doszło całkiem niedawno – w 2011 roku. Pierwszym powodem były trudności w kontaktach z Nową Zelandią, wcześniej bowiem wyspy leżały po drugiej stronie linii zmiany daty.

Godzinę później Nowy Rok przywitają mieszkańcy Samoa. W 2011 nastąpiła zmiana strefy czasowej poprzez pominięcie daty 30 grudnia. W ten sposób Samoa znalazła się po zachodniej stronie międzynarodowej linii zmiany daty. Celem zmiany było ułatwienie współpracy z Australią i Nową Zelandią. Poprzednia zmiana nastąpiła w 1892 w celu dostosowania daty do czasu w Kalifornii.

O tej samej godzinie (czyli o naszej 12.00) świętować też będą mieszkańcy Tonga, wysp położonych w jednej trzeciej drogi pomiędzy Nową Zelandią a Hawajami, na południe od Samoa.

Nowy rok 2016 w Sydeny. Pokaz sztucznych ognii.

Nowy rok 2016 w Sydeny. Pokaz sztucznych ognii.

Następni w kolejności będą mieszkańcy Wysp Chatham. Ten niewielki archipelag składa się z dwóch zamieszkanych wysp, Chatham i Pitt. Pozostałe małe wysepki mają statut rezerwatów i są w większości niedostępne dla mieszkańców wysp głównych i turystów. Wyspy Chatham mają swoją własną strefę czasową, 45 minut wcześniejszą od czasu Nowej Zelandii – stąd Nowy Rok zawita  podczas gdy w Polsce będzie 12.45.

O godzinie 13.00 Nowy Rok zawita też na stały ląd. Pierwszym Państwem stałego lndu będzie Rosja a dokładniej mieszkańcy Pietropawłowska Kamczackiego, położonego na wschodnim wybrzeżu tego wulkanicznego półwyspu. O tej saej porze nowy rok świętowac będą mieszkańcy licznych małych wysp i Archipelagów na Pacyfiku – Tuvalu, Nauru, Wallis i Futuny, Wake i Wysp Marshalla.

Powitanie Nowe Roku w Malezji Kuala Lumpur. Widok na Twin Towers.

Powitanie Nowe Roku w Malezji Kuala Lumpur. Widok na Twin Towers.

Nowy rok w stolicy Tajwanie Tai-pei.

Nowy rok w stolicy Tajwanie Tai-pei. Najwyższy budynek w Tai Pei.

Powitanie Nowego Roku w towarzystwie Fotografów.

Powitanie Nowego Roku w towarzystwie Fotografów.

 

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s