Hotel Cracovia w przyszłości Muzeum Designu i Architektury

Nowoczesny budynek dawnego hotelu „Cracovia” jest już własnością Muzeum Narodowego w Krakowie. Uroczyście podpisano umowę kupna budynku mieszczącego się w Krakowie przy ul. Focha, wraz z działką, gdzie mieści się budynek. Nowy właściciel ma w planach Muzeum Designu i Architektury.

Echo Investment nabyło hotel Cracovia w 2011 roku. Hotel przestał pełnić swoją funkcję usługową. Inwestor miał ambitne plany m.in. budowę centrum handlowego i kompleksu biurowego. Niestety budynek od momentu zakupu nie mógł pełnić funkcji obiektu hotelarskiego. Od dziś dawny hotel jest w państwowych rękach.

– Propozycja Muzeum Narodowego wpisała się w nową strategię biznesową spółki, jak również w szeroki plan działań prospołecznych prowadzonych przez Echo Investment. Strategia Echo opiera się na szybkiej rotacji kapitału i zakłada realizację inwestycji o dużej skali. Zainwestowanie środków uzyskanych z odstąpienia Cracovii w inne projekty będzie dla nas znacznie bardziej efektywne. Nie mniej ważną przyczyną decyzji o sprzedaży obiektu jest cel, na jaki zostanie on przeznaczony. Umożliwienie Muzeum Narodowemu zorganizowania tutaj galerii designu i architektury traktujemy jako nasz wkład w rozwój Krakowa i kultury narodowej

W częściowo wpisanej do rejestru zabytków Cracovii Muzeum Narodowe w Krakowie chciałoby w przyszłości otworzyć galerię designu i architektury. Pomiędzy budynkiem dawnego hotelu i Gmachem Głównym MNK powstanie nowa przestrzeń publiczna.

Modernistyczny budynek dawnego hotelu „Cracovia” powstawał w latach 1959-65. Zaprojektował go znany polski architekt  zeszłego wieku Witold Cęckiewicz, autor m.in. ambasady polskiej w New Delhi, Pomnika Bitwy Grunwaldzkiej i Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Dowodem na znaczenie budynku jest wpisanie jego części do rejestru zabytków przez Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w roku 2016. Pozostałe części budynku mają także wysoką wartość dla historii architektury jako najwyższej klasy przykład powojennego modernizmu, traktowanego dziś przez historyków architektury, konserwatorów i architektów jako istotny fragment dziedzictwa kulturowego XX wieku, w tym przede wszystkim historii architektury polskiej tego czasu. W ostatnich kilku latach wokół potrzeby zachowania zabytkowej substancji hotelu „Cracovia” prowadzone były konsultacje społeczne, w której wiele autorytetów w dziedzinie historii architektury i konserwacji podkreślało wartość zabytkową hotelu i konieczność jego zachowania. Podkreślano budybek jako wybitny przykład architektury modernistycznej nie tylko w Krakowie, ale w chrakterze ogólnopolskim.

Hotel Cracovia muzeum designu i architektury - widok na dziedziniec. zdj. biuro architektoniczne.

Hotel Cracovia muzeum designu i architektury – widok na dziedziniec. zdj. biuro architektoniczne.

Dawny hotel „Cracovia” stanowi ponadto kompleks modernistycznej architektury wraz ze znajdującym się tuż obok kinem „Kijów”, wybudowanym w latach 1960-65, z którym połączony jest nadziemnym przejściem. Wspólnie stanowią architektoniczną całość o niekwestionowanej wartości zabytkowej, w skali Krakowa będąc unikalnym przykładem modernistycznego kompleksu budynków publicznych. Należy także podkreślić, że lokalizacja nadaje im szczególnie ważny charakter w pejzażu architektonicznym miasta: znajdują się przy reprezentacyjnej Alei Trzech Wieszczów, w jej centralnym fragmencie, stanowiąc dopełnienie kompleksu monumentalnych gmachów, pełniących funkcje  kulturalne i edukacyjne (m.in. Akademia Górniczo-Hutnicza, Uniwersytet Rolniczy, Biblioteka Jagiellońska, Muzeum Narodowe w Krakowie).

Hotel Cracovia Muzeum Designu i architektury - widok w muzeum. zdj. Biuro arcjitektoniczne.

Hotel Cracovia Muzeum Designu i architektury – widok w muzeum. zdj. Biuro arcjitektoniczne.

Hotel Cracovia muzeum

Hotel Cracovia muzeum widok od strony stadionu piłkarskiego Krakowia

Hotel Cracovia muzeum designu i architektury - widok od Ulicy Focha - zdjęcia biuro architektoniczne.

Hotel Cracovia muzeum designu i architektury – widok od Ulicy Focha – zdjęcia biuro architektoniczne.

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s